erno
07 اسفند 1401 - 18:09

نشست وزرای خارجه ایران، روسیه،سوریه و ترکیه درحال بررسی است

معاون وزیر خارجه روسیه امروز اعلام کرد: تشکیل نشست وزرای خارجه در قالب چهارجانبه (ایران، روسیه، سوریه و ترکیه) در دستور کار و شرایط برگزاری آن در حال بررسی است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز یکشنبه در سخنانی اعلام کرد که نشست چهارجانبه وزرای خارجه روسیه، ایران، ترکیه و سوریه در حال بررسی و آماده سازی است.

معاون وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: شرایط این نشست در حال بررسی است.

تا کنون هیچ جزئیات بیشتری در این خصوص از سوی وی یا مقامات مسکو ارائه نشده است.

این در حالیست که «میخائیل بوگدانوف» پنجشنبه گذشته نیز در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک در این خصوص گفت که امکان برگزاری نشست مذکور میان وزرای خارجه ایران، ترکیه، سوریه و روسیه برای ایجاد توافقات احتمالی بین آنکارا و دمشق و بهبود اوضاع در غرب آسیا در حال بررسی است.

«میخائیل بوگدانوف» در این خصوص گفته بود: ایران همچنین تمایل خود را برای پیوستن به روند مذاکرات ابراز کرده است... نحوه برگزاری نشست چهارجانبه در سطح وزرای خارجه در حال حاضر در حال بررسی است. همه ما یک هدف مشترک برای حل و فصل اوضاع پیرامون سوریه داریم و تلاش می کنیم که اوضاع در منطقه (غرب آسیا) تثبیت شود. قرار بود در تماس‌های جاری نیروهای امنیتی و دیپلمات‌ ها شرایطی برای مذاکرات سوریه و ترکیه فراهم شود که ممکن است زمینه را برای توافق‌ های احتمالی فراهم کند.

به گزارش اسپوتنیک، در سال ۲۰۱۷، ایران، روسیه و ترکیه یک گروه میانجی برای حل و فصل موضوعات سوریه در شهر آستانه را راه اندازی کردند.

در ژانویه ۲۰۱۸، شهر سوچی روسیه میزبان کنگره گفتگوی ملی سوریه بود که اولین تلاش از زمان آغاز درگیری ها برای جمع آوری مجموعه ای فراگیر از نیروهای سیاسی سوریه به شمار می آمد. نتیجه اصلی کنگره تصمیم به ایجاد کمیته قانون اساسی بود که در ژنو فعالیت می کند و وظیفه اصلی آن تهیه اصلاحیه قانون اساسی در سوریه است.

در دسامبر سال ۲۰۲۲، وزرای دفاع روسیه، سوریه و ترکیه مذاکراتی سه جانبه در مسکو برگزار کردند تا راه‌ های حل بحران سوریه را بررسی کنند. این مذاکرات اولین دیدار رسمی میان وزرای دفاع ترکیه و سوریه در ۱۱ سال گذشته بود. در همان ماه، آنکارا پیشنهاد داد که وزرای خارجه ترکیه، سوریه و روسیه در فوریه ۲۰۲۳ نشستی را احتمالاً در یک کشور ثالث برگزار کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1059193