erno
01 دی 1401 - 13:27

زلنسکی در کنگره آمریکا هم گنده‌گویی علیه ایران را تکرار کرد

رئیس‌جمهور اوکراین که برای جلب حمایت بایدن علیه روسیه به واشنگتن سفر کرده، بار دیگر در سخنرانی خود در کنگره آمریکا به اتهام‌زنی علیه ایران پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین که برای جلب حمایت ایالات متحده برای مقابله با روسیه به واشنگتن سفر کرده، روز گذشته (چهارشنبه، ۲۱ دسامبر) در جلسه کنگره اتهامات بی‌اساس علیه ایران را تکرار و از لفظ «تروریست» استفاده کرد.

وی در این جلسه مدعی شد که ایران از روسیه در جنگ اوکراین برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های این کشور حمایت می‌کند و از مقام‌های آمریکایی درخواست کرد که هرچه سریع‌تر با عرضه تسلیحات از کی‌یف حمایت کنند.

زلنسکی با تکرار ادعاهای همیشگی خود درباره استفاده روسیه از پهپادهای ایران در جنگ اوکراین گفت: «ایران صدها پهپاد انتحاری را در روسیه مستقر کرده که این زیرساخت حیاتی ما را در معرض خطر قرار می‌دهد. این‌گونه بود که یک تروریست، (تروریست) دیگری را کشف کرد».

مدت‌ها است که منابع غربی مدعی هستند که ایران پهپادهایی را در اختیار روسیه قرار داده که مسکو از آن برای حمله به زیرساخت‌های انرژی در اوکراین استفاده می‌کند.

رئیس‌جمهور اوکراین که برای جلب حمایت نظامی ایالات متحده به آمریکا رفته و ظاهراً بحث‌هایی درباره تصمیم واشنگتن برای ارائه موشک‌های پاتریوت به کی‌یف مطرح است، به قانونگذاران آمریکایی در کنگره گفت که حمله علیه یکی از شرکای اوکراین اجتناب‌ناپذیر است و از آن‌ها خواست تا اقداماتی را برای توقف این امر انجام دهند.

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در ماه فوریه سال جاری میلادی با هدف نازی زدایی و خلع سلاح این کشور، متحدان اروپایی و آمریکایی کی‌یف با تشدید فشار تحریم‌های روسیه و عرضه تسلیحات سبک و سنگین به اوکراین، بر آتش ناآرامی‌های این کشور دامن زده‌اند و موجب طولانی شدن جنگ اوکراین شده‌اند.

طبق این گزارش، ایالات متحده در همین راستا به عنوان بخشی از بسته کمک نظامی ۱.۸۵ میلیارد دلاری واشنگتن به اوکراین برای مقابله با روسیه، قصد دارد سامانه دفاع موشکی پاتریوت را در اختیار کی‌یف قرار دهد.

بنابر گفته «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده، این کمک نظامی شامل کمک یک میلیون دلاری به اوکراین به منظور تقویت «پدافند هوایی و قابلیت‌های حملات دقیق» و ۸۵۰ میلیون دلار کمک امنیتی می‌شود.

زلنسکی در اولین سفر خود به آمریکا از ماه فوریه تاکنون از واشنگتن خواهان تسلیحات بیشتر شد و با جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کرد و گفت که این سفر با هدف تقویت «مقاومت و قابلیت‌های دفاعی اوکراین» انجام گرفته است.

در حالیکه مسکو تأکید دارد که اوکراین به دنبال طولانی کردن جنگ است، زلنسکی روز گذشته در کنفرانس خبری مشترک با بایدن گفت که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه قصد ندارد «این جنگ هولناک» را متوقف کند. وی مدعی شد که ایالات متحده و اوکراین، اهداف مشترکی برای «یک اوکراین آزاد، مستقل و امن» دارند.

این اولین بار نیست که رئیس‌جمهور اوکراین به همراه شرکای اروپایی و آمریکایی خود،‌ اتهاماتی بی‌اساس را علیه جمهوری اسلامی مطرح می‌کنند و این در حالی است که ایران گفته که قبل از جنگ اوکراین به روسیه پهپاد داده و از نحوه استفاده این پهپادها اطلاعی ندارد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 926094